Na pytania czemu hybryda odpada i co zrobić, żeby hybryda się trzymała jest kilka odpowiedzi i rad. Zawsze jednak musimy zacząć od tego, że przyczyną takich problemów może być zarówno niewłaściwa technika nakładania lakieru, nie najlepszej jakości produkty kosmetyczne, jak i niezbyt dobra kondycja płytek paznokci. Dlatego, zanim poszukamy konkretnych przyczyn, warto przyjrzeć się problemom właśnie pod tym kątem.
Dlaczego hybryda odchodzi?
Jeśli mówimy o sytuacji, kiedy hybryda odpada po dniu, to problem z pewnością leży w technice jej nakładania. Lakier odpadający nawet po kilku godzinach to może być efekt jego niewłaściwego utrwalenia. Produkty kosmetyczne są obecnie dostępne w wielu punktach sprzedaży. Możemy je kupić zarówno w sklepach internetowych, jak i w sieciowych drogeriach. Nakładanie hybryd wymaga od kobiet właściwie podobnych umiejętności do tych, wykonywanych przy klasycznym manicure. To, co odróżnia lakiery hybrydowe od tradycyjnych, to potrzeba ich utrwalenia pod specjalistyczną lampą UV.
Dostępne na rynku lampy ledowe są nie tylko wygodne w użyciu, ale i niedrogie. Do domowego użytku sprawdzi się już sprzęt o mocy około 24W. Nie warto jednak kupować najtańszego urządzenia, bowiem może to skończyć się właśnie tym, że hybryda odpadnie po dniu. Podczas manicure hybrydowego nie powinno się również zwlekać z utwardzeniem nałożonego lakieru, ponieważ może on spływać z paznokci. Jeśli nie mamy wprawy w szybkim nakładaniu hybrydy, należy robić to stopniowo i systematycznie utrwalać po kilka gotowych lakierowanych już paznokci..
Co zrobić, żeby hybryda się trzymała? Na pewno ważne jest, aby właściwie przygotować płytkę paznokci. Odsuwamy skórki, a w razie potrzeby je wycinamy, następnie pilnikiem nadajemy im właściwe kształty, a potem blokiem polerskim matowimy płytkę i przemywamy cleanerem cały paznokieć. Ta ostatnia czynność jest niezwykle istotna, bowiem niewłaściwie odtłuszczona płytka może spowodować, że hybryda będzie odchodzić nawet dużymi płatami. Ważne jest też odczekanie odpowiednio długo, aby cleaner odparował, bowiem jeśli zbytnio się pospieszymy, lakier może się nie tylko nieestetyczne marszczyć, ale też zmniejszy się jego przyczepność do płytki paznokci.
Jedną z przyczyn tego, że hybryda odpada po dniu, może być bardzo prozaiczny problem, czyli przeterminowany lakier, który kupimy nie sprawdzając jego daty ważności. Czasem zależy to także od kondycji paznokci, bowiem wystarczy, że na płytce znajdują się jakieś nierówności czy deformujące ją zmiany, aby lakier nie przywierał tak, jak powinien.
Dlaczego hybryda odchodzi na końcówkach?
Przyczyną odpadania i odpryskiwania lakieru na końcówkach paznokci może być zarówno zbyt giętka i słaba lub rozdwajająca się płytka, jak i różnorodne czynności, które podejmujemy każdego dnia. Począwszy od długotrwałego moczenia dłoni w wodzie, poprzez intensywną pracę na klawiaturze komputera czy w innych sytuacjach, kiedy używamy szczególnie końcówek palców, aż po codzienne obowiązki domowe, jak choćby sprzątanie.
Powodem odpadania i odpryskiwania lakieru bywa także brak poprawnego nałożenia bazy, jak i topu właśnie na końcówki paznokci. Ważne też, aby nakładać warstwy równomiernie. Dla trwałości manicure lepsze jest zastosowanie dwóch cienkich warstw, aniżeli jednej grubej, która tylko pozornie może wydawać się bardziej wytrzymała. Producenci lakierów hybrydowych zalecają konkretny czas ich utwardzania, który jest w dużej mierze zależny od mocy naszej lampy. Podobnie jest również z nakładaniem baz i topów, dlatego warto dokładnie to sprawdzić, aby nie zabrakło dosłownie kilku sekund do tych najlepszych efektów.
Należy też dobrze zabezpieczyć wolny brzeg paznokcia i zdecydowanie unikać poprawek i piłowania paznokci już po ich pomalowaniu. Chodzi przede wszystkim o to, aby powietrze nie dostawało się pod lakier. Przy brzegu paznokci, podczas malowania mogą tworzyć się wałeczki, które należy dokładnie wyrównać przed rozpoczęciem procesu utwardzania. Na koniec należy również wspomnieć o tym, aby każdorazowo, precyzyjnie usuwać pozostałości poprzedniej stylizacji z paznokci, bo tylko wtedy lakiery hybrydowe mają szansę być kolejną i długotrwałą ozdobą dłoni.
Podsumowując więc wszystkie problemy, na jakie może napotkać nasz domowy lub profesjonalny manicure, to są nimi przede wszystkim:
- nieodpowiednie produkty kosmetyczne, przeterminowane lub bardzo słabej jakości lakiery, bazy czy topy
- niewłaściwe użytkowanie lampy UV – zbyt krótki czas utwardzania lub sprzęt o słabej wydajności
- nieodpowiednie przygotowanie płytki paznokci (brak lub nie odparowanie cleanera, niepoprawne polerowanie płytki czy nie odsunięte skórki.
- brak właściwego zabezpieczenia wolnego brzegu paznokci
- zdeformowana lub krucha, rozdwajająca się i słaba płytka paznokci
- zbyt gruba warstwa nałożonego lakieru
- piłowanie, przycinanie i mechaniczne poprawki pomalowanych już paznokci
- uszkodzenia stylizacji podczas codziennej pracy (pisanie na klawiaturze, prace domowe czy inne, wymagające używania palców dłoni)