Wykonując stylizację hybrydową możemy napotkać na różnego rodzaju problemy. Jedne zależą od rodzaju używanych produktów, inne wynikają ze stosowanej techniki. Warto dowiedzieć się, jak temu zaradzić, aby manicure hybrydowy cieszył nasze oczy nienagannym wyglądem przez tak długo, jak to tylko jest możliwe. Odpowiadamy więc na pytanie: co zrobić gdy lakier hybrydowy nie wysycha?
Różne przyczyny problemów podczas stylizacji hybrydowej
Jakie są przyczyny tego, że hybryda nie zastyga? Najczęściej odpowiedzią jest nieprawidłowe dobranie czasu schnięcia lakieru. Kupując produkty wysokiej jakości od znanych i sprawdzonych producentów, możemy liczyć na precyzyjne określenie czasu schnięcia poszczególnych grup lakierów. Znajdziemy je na stronach internetowych producenta lub sklepów sprzedających lakiery hybrydowe. W ten sposób dowiemy się, jak długo należy utwardzać lakier pod lampą o konkretnie podanej mocy. Zazwyczaj najdłużej utrwala się lakiery hybrydowe z dodatkami, jak choćby brokat. W porównaniu z monochromatycznymi lakierami czas może wydłużyć się nawet dwukrotnie. Również mocno napigmentowane lakiery wymagają przedłużenia czasu utwardzania pod lampą. Mając takie informacje wystarczy stosować je w praktyce, a uzyskamy doskonałe efekty.
Do produktów wymagających utwardzenia należą także nakładane podczas stylizacji bazy i topy. Również i w tym przypadku warto sprawdzić szczegóły w dostępnych tabelach czasu utwardzania lub dokładnie przeczytać instrukcję na opakowaniu. Często top nie wysycha z powodów bardzo prozaicznych, jak choćby jego słabej jakości lub przeterminowanej daty przydatności do stosowania.
Przyczyną problemów z wysychaniem lakierów hybrydowych może być także za gruba warstwa, jaką naniesiono na płytkę. Warto przygotować dwie cieńsze warstwy, które za każdym razem utrwalamy pod lampą, aniżeli jedną grubą. Takie pomalowanie paznokci zapewnia też lepszą trwałość lakieru, który nałożony w grubej warstwie może zacząć pękać lub odpadać.
Dlaczego lakier hybrydowy nie wysycha pod lampą
Jeśli są problemy z wysychaniem lakieru, mimo odpowiedniego czasu utrwalania pod lampą UV, przyczyn należy także szukać w samym urządzeniu. Sprzęt słabej jakości, wyeksploatowany lub uszkodzony może nie spełniać swoich zadań. Być może po prostu wystarczy zmienić w nim żarówki. Wady fabryczne lub niska moc użytych żarówek może spowolnić, a nawet uniemożliwić całkowite wyschnięcie lakieru hybrydowego. Pożądana moc urządzenia tego typu to co najmniej 24W.
Należy również sprawdzić, czy używany przez nas lakier jest polecany do utrwalania w lampie UV czy LED. Lampy UV należą wprawdzie do tańszych, aniżeli modele ledowe, ale utwardzanie trwa w nich znacznie dłużej. Lampy typu LED są nie tylko skuteczne, ale i energooszczędne. Charakteryzują się także bardzo dobrą wytrzymałością. Natomiast lampy dual UV/LED mają cechy obu wymienionych urządzeń. Te zaawansowane technologicznie lampy mają bardzo często wbudowane czujniki ruchu i są polecane nie tylko do hybryd, ale do żeli czy akrylożeli.
W przypadku manicure hybrydowego, niezwykle istotne jest właściwe odtłuszczenie płytki paznokcia, zanim przystąpimy do nakładania lakieru. Pozbycie się tłuszczu umożliwi właściwe przywieranie warstwy hybrydy do naturalnej płytki paznokci.
Jeśli hybryda nie zastyga tak, jak powinna, to być może przyczyną są ozdoby, jakie stosujemy podczas stylizacji. Nałożenie zbyt dużej warstwy pyłku czy brokatu może skutkować właśnie klejącymi paznokciami. Należy wówczas zebrać nadmiar ozdób, a później nałożyć dobrej jakości top, który utrwali całą stylizację. Do dyspozycji są zarówno topy nabłyszczające, jak i matowe. W sklepach możemy kupić tak zwane „suche topy”, które po utwardzeniu nie wymagają wykonywania dodatkowych czynności, a jednocześnie wpływają korzystnie nie tylko na estetykę stylizacji, ale i na jej trwałość.
Jeśli natomiast stosujemy topy standardowe, to po ich nałożeniu i utwardzeniu powstaje tak zwana warstwa dyspersyjna, którą można usunąć za pomocą wacika bezpyłowego nasączonego cleaner'em. Lakiery hybrydowe nawet po utwardzeniu w lampie będą mieć naturalnę warstwę dyspresyjną, co oznacza, że mogą być lepkie i klejące przy dotknięciu. Jest to prawidłowe i należy reagować jedynie po nałożeniu ostatniej warstwy lub tej, która musi być opiłowana i wymaga korekty kształtu. Warto jednak pamiętać, że tę czynność wykonujemy jedynie na zakończenie całej stylizacji. Wcześniejsze przecieranie utwardzonych warstw lakieru cleanerem może spowodować ich niewłaściwe przywieranie, a przez to skrócenie trwałości manicure hybrydowego. Niepotrzebne i zbyt często odtłuszczanie pozbawi lakier pięknego połysku i intensywnego koloru.
Współczesne kobiety są przyzwyczajone do wielofunkcyjnych kosmetyków, dlatego jeśli takie właśnie potrzebne takie są w przypadku stylizacji hybrydowej, to doskonale sprawdzi się baza i top w jednym. Ten kosmetyk pielęgnacyjny można kupić od różnych marek. Preparat działający jako baza poprawia przyczepność lakieru hybrydowego, a jako top nada stylizacji pięknego wyglądu i utrwali ją na maksymalnie długi czas.